Startupbolagen Collecct och ITSL Solutions får 500 000 kr vardera från Vinnova.
Startupbolagen Collecct och ITSL Solutions får 500 000 kr vardera från Vinnova.
Pressrelease

Två BizMaker-startups får 500 000 kronor i Vinnovas utlysning

Collecct och ITSL Solutions beviljas 500 000 kronor vardera i årets utlysning Innovativa Startups. Totalt tre bolag i Västernorrland får finansiering, vilket placerar Västernorrland bland de mest framgångsrika i norra Sverige sett till årets utlysning.

I Vinnovas utlysning Innovativa Startups 2025 har två bolag i BizMakers nätverk, Collecct och ITSL Solutions, beviljats 500 000 kronor vardera. Finansieringen stärker två lovande startups i deras fortsatta utveckling av lösningar inom cirkulär ekonomi och säker informationshantering.

I årets omgång skickades 1 037 ansökningar in till Vinnova. Av dessa beviljades 103.

Riktad satsning bidrog till två beviljade Vinnova-ansökningar

För att stärka bolagens möjlighet att ta sig igenom den hårda konkurrensen genomförde BizMaker en riktad satsning där startups erbjöds stöd i ansökningsarbetet. Satsningen omfattade workshops, individuell rådgivning och expertfeedback inom både teknik och affärsutveckling.

– Det är sällan själva skrivandet som tar tid. Orden går alltid att forma, särskilt med stöd av AI. Det svåra är att tydliggöra vad bolaget faktiskt vet om problemet, lösningen och affärsmodellen, säger Erica Markusson, finansieringsrådgivare på BizMaker och initiativtagare till ansökningsstödet.

– Eftersom Vinnovas finansiering kan användas för att finansiera personalkostnader i ett tidigt skede, vilket är ovanligt, är konkurrensen stenhård. Arbetet med ansökan gör bolagen skarpare och ökar ofta deras chans att även säkra annan finansiering, fortsätter hon.

Två starka startups tar nästa steg

ITSL Solutions får finansiering för att vidareutveckla sin lösning för säker molnhantering för offentlig sektor.

– Finansieringen ger oss möjlighet att utveckla en strategiskt viktig del av bolaget som annars inte hade varit möjlig just nu. Vi fortsätter arbetet med att skapa en säkrare typ av molntjänst för offentlig sektor. Organisationer får enkelheten av en molntjänst men säkerheten av att drifta sin information på egen hand. Tanken är att känslig data alltid ska vara skyddad, även från oss som tjänsteleverantör. Stödet från BizMaker i ansökningsarbetet har varit strålande och en stor hjälp för att nå hit, säger Fredrik Jonasson, vd och grundare av ITSL Solutions.

Collecct beviljas finansiering för att vidareutveckla sin digitala tjänst för material- och avfallshantering med fokus på cirkulära flöden.

– Finansieringen gör att vi kan ta nästa steg mycket snabbare och våga satsa fullt ut på innovation istället för kundfinansierad utveckling. Nu kan vi utveckla och testa vår mjukvara för digital hantering av material och avfall och visa hur cirkuläritet kan bli både mätbart och lönsamt. Stödet i ansökningsprocessen var ovärderligt. BizMaker samlade rätt kompetenser runt oss och hjälpte till att lyfta ansökan till nästa nivå, säger Daniel Pluntky, vd på Collecct.

Satsningen genomfördes i samarbete med RISE Processum och andra inkubatorer i norra Sverige, med målet att öka antalet konkurrenskraftiga ansökningar från regionen.

Kontakt

Erica Markusson, finansieringsrådgivare BizMaker
070 375 03 19, erica.markusson@bizmaker.se

Relaterade nyheter

Från vänster: Anna Kollberg, framtidsstrateg på BizMaker och ansvarig för projekt RE:DO, Jenny Samuelsson, Museichef på Västernorrlands museum, Frida Knutsson, vd på innovationsbolaget.
Pressrelease

Nytt projekt ska stärka de kulturella och kreativa branscherna i Västernorrland

Från vänster: Regina Duymaz, Cecilia Nordlund från BizMaker och Hanna Wallin från Bron Innovation
Nyhet

Sverige förbereder en nationell GovTech-inkubator med start i Västernorrland

Mats Ullmar, tillträder som ny affärsområdeschef på BizMaker 1 mars 2026.
Pressrelease

Mats Ullmar ny affärsområdeschef på BizMaker – ska driva utvecklingen av framtidens näringsliv i Västernorrland